Audi vyhrálo 24 h Le Mans poprvé s hybridním pohonem

Letošní jubilejní 80. ročník slavného závodu 24 h Le Mans patřil opět značce Audi, která si tak na své konto připsala již jedenáctý triumf v nejnáročnějším vytrvalostním závodě na světě.

Vítězný vůz byl navíc poprvé v historii tohoto závodu poháněn hybridní soustavou. Audi Sport Team Joest nasadil do závodu dva hybridní vozy Audi R18 e-tron quattro, které obsadily první dvě místa. V hybridní soustavě Audi pohání turbodiesel zadní kola, zatímco přední náprava je poháněna elektricky. Další dva vozy Audi R18 ultra měly konvenční pohon s motorem V6 TDI a jejich posádky dojely do cíle na třetí a páté pozici, čímž Audi dosáhlo již pátého trojnásobného vítězství v Le Mans.

Vítězná posádka Marcel Fässler (CH), André Lotterer (D) a Benoît Tréluyer (F) ujela v Le Mans 378 kol (5151,762 km s průměrnou rychlostí 214,468 km/h a spotřebou 33,34 l/100 km). Audi již testuje hybridní techniku z Le Mans, u níž je spojovací hřídel nahrazen elektrickými kabely, pro využití v sériově vyráběných vozech.

Datum zveřejnění: 9. 7. 2012