Mercedes-Benz Ener-G-Force: terénní vůz budoucnosti

Mercedes-Benz představil na autosalonu v Los Angeles pozoruhodnou stylistickou studii Ener-G-Force, která je vizí terénního vozidla budoucnosti s geny legendárního modelu Mercedes-Benz Třídy G. Jedná se přitom o radikální interpretaci tohoto klasického vozu, která hledí daleko do budoucnosti.

Příď je tvořena výraznou maskou chladiče, do níž jsou po stranách vloženy hlavní světlomety, jejichž diody LED jsou uspořádány do tvaru písmene G. Stejně jako u Třídy G jsou přední směrové ukazatele a obrysová světla umístěny na horní části blatníků.

Futuristickému charakteru studie Ener-G-Force odpovídá také její alternativní poháněcí ústrojí, které používá k výrobě elektrické energie palivové články. Pohon všech kol obstarává čtveřice elektromotorů uložených v nábojích jednotlivých kol. Vysokovýkonná elektronika precizně řídí výkon přenášený každým kolem, aby byla zajištěna optimální průchodnost terénem a maximální stabilita při jízdě po zpevněné silnici. Sady akumulátorů lze po vybití rychle vyměnit, aby se posádka nemusela zdržovat zdlouhavým nabíjením. Stav nabití akumulátorů signalizuje měnící se barva osvětlení bočních prahů, za nimiž jsou zásobníky elektrické energie uloženy. Do střechy s nádržemi na recyklovanou vodu pro výrobu vodíku a se snímačem topografie okolního terénu je integrován také expediční nosič zavazadel a nákladu společně s přídavným osvětlením.

Mohutný pětidveřový Mercedes-Benz Ener-G-Force na velkých dvacetipalcových kolech vznikl na základě návrhu policejního vozu pro rok 2025 v rámci designérské soutěže Los Angeles Design Challenge 2012. Designéři z kalifornského studia Mercedes-Benz Advanced Design Studio v Carlsbadu rozvinuli koncept policejního vozu do pozoruhodné civilní verze, která by mohla být v roce 2025 důstojným nástupcem současných vozů Třídy G, jejichž kořeny sahají až do 70. let.

Datum zveřejnění: 10. 12. 2012
Zpět na seznam novinek